سوالات متداول خلبانی و هوانوردی

تفاوت بین هواپیماهای UL و Light در چیست؟

به هواپیماهای که از لحاظ وزن و امکانات در رده هواپیماهای فوق سبک قرار می گیرند اولترا لایت ( Ultralight Aircraft ) یا به صورت مخفف UL می گویند. به طور مثال هواپیمای ساوانا ( savannah ) جزء هواپیماهای فوق سبک می باشد که ظرفیت حمل 2 نفر را دارد. در ایران افرادی که با هواپیماهای UL دوره خلبانی شخصی را پشت سر می گذارند فقط می توانند از این گواهینامه برای پرواز های شخصی و تفریحی استفاده نمایند و برای پرواز بین شهری دارای محدودیتی نمی باشند. دریافت گواهینامه خلبانی UL مستلزم گذراندن 40 ساعت دوره عملی و 60 ساعت دوره تئوری می باشد.


هواپیماهای که از لحاظ وزن و امکانات در رده هواپیماهای لایت قرار می گیرند، Light Aircrafts نامیده می شوند. به طور مثال هواپیمای سسنا 172 ( Cessna 172 ) جزء هواپیماهای سبک طبقه بندی می شود و دارای 4 صندلی است. افرادی که با این هواپیماها دوره آموزش خلبانی را می گذرانند قادر به دریافت گواهینامه خلبانی سبک ( PPL ) می شوند. چنانچه این دسته از عزیزان در دوره های CPL یا همان Commercial Pilot License و IR یا همان  Instrument Rating شرکت نمایند و این دوره های را پشت سر بگذارند می توانند در صورت نیاز شرکت های هواپیمایی، با این شرکت های شروع به همکاری نمایند. دریافت مدرک PPL - CPL و IR بدون وقفه حدود 2 سال زمان می برد. در حال حاضر در ایران پرواز بین شهری و تفریحی به صورت شخصی با هواپیماهای Light دارای محدویت و گاهی قابل اجرا نمی باشد. لازم به ذکر است همان طور که در بالا اشاره کردیم با هواپیماهای UL این محدویت وجود ندارد.

از چه سنی می توان شروع به آموزش خلبانی کرد؟

برای شرکت در کلاس های آموزش خلبانی Light و UL حداقل سن مورد نیاز 18 سال می باشد تا دانشجو بتواند برای پرواز Solo یا همان اولین پرواز مستقل و دریافت گواهینامه خلبانی اقدام نمایید. چنانچه دانشجو کمتر از 18 سال سن داشته باشد در صورت تشخیص آموزشگاه و استاد خلبان می تواند شروع به آموزش کند، اما آموزش مستلزم به همراه بودن مربی با دانشجو در تمامی پرواز های وی می باشد. شایان ذکر است پس از گذراندن زمان مورد نیاز برای پرواز Solo به دانشجویانی که کمتر از 18 سال سن دارند اجازه پرواز مستقل داده نمی شود تا زمانی که وی به سن 18 سال برسد و تست پزشکی مورد نیاز را به فرودگاه و آموزشگاه مربوطه ارائه دهد.

تست پزشکی شامل چه مراحلی می شود؟

تست پزشکی برای شرکت در دوره خلبانی عبارت است از: آزمایش خون و ادرار، نوار قلب و اسکن قفسه سینه، سنجش بینایی، شنوایی و نوار مغز. تمامی این مراحل در کلینیک مخصوص سازمان هواپیمایی کشوری انجام می پذیرد. بعد از اتمام  این آزمایشات، پزشک مورد تایید سازمان هواپیمایی کشوری جواب آزمایشات رابررسی کرده و در صورت نبود هیچ مشکلی برای شما گواهینامه سلامت صادر می کند.

حداقل مدرک تحصیلی برای ثبت نام

برای افرادی که قصد دارند در دوره آموزش خلبانی شرکت کنند و گواهینامه خلبانی دریافت نمایند، حداقل مدرک تحصیلی دیپلم می باشد ( تمامی دیپلم ها قابل قبول است ) . لازم به ذکر است برای افرادی که هنوز فاقد دیپلم می باشند می توانند در دوره آموزش خلبانی شرکت کنند اما برای دریافت گواهینامه خلبانی باید حتما دیپلم خود را ارائه دهند. 

شخصی با عینک و یا دندان پر کرده میتواند خلبان شود؟

عینک و یا دندان پر کرده مانع از آموزش خلبانی نمی باشد. چنانچه شخصی دارای دندان پوسیده می باشد می بایست ابتدا آنرا ترمیم نماید سپس اقدام به ثبت نام کند. 

کارت پایان خدمت پیش نیاز ثبت نام در دوره است یا خیر؟

برای دریافت گواهینامه خلبانی باید کارت پایان خدمت ارائه شود اما چنانچه شخصی قصد شرکت در دوره آموزش خلبانی را داشته باشد می تواند در دوره شرکت نماید و خلبانی را فرا گیرد، سپس بعد از دریافت کارت پایان خدمت مراجعه نماید و در آزمون شرکت کند.

بانوان هم می توانند در دوره آموزش خلبانی شرکت کنند؟

بله، برای شرکت بانوان در دوره خلبانی منعی وجود ندارد چنانچه شخص از لحاظ سلامت مشکلی نداشته باشد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی برای دوره آموزش خلبانی الزامیست یا خیر؟

داشتن مدرک زبان انگلیسی خیر اما داشتن سواد انگلیسی در زمینه خلبانی لازمه کار می باشد. چنانچه در حال حاضر به انگلیسی مسلط نمی باشید بهتر است آنرا به اندازه نیاز فرا بگیرید چراکه در طول آموزش خلبانی با هواپیماهای Light به آن احتیاج خواهید داشت. در زمینه دریافت گواهینامه خلبانی UL زبان انگلیسی مورد نیاز در طول دوره به کارآموز آموخته می شود. 

حداکثر سن برای شرکت درآموزش خلبانی چند سال است؟

برای شرکت در دوره آموزش خلبانی و هوانوردی محدودیت سنی وجد ندارد و تا سن 65 سالگی می توان در کلاس ها شرکت نمود.

 
shares